BRATISLAVA. Po otvorenom spore medzi časťou redakcie spravodajstva a vedením RTVS končia viacerí externisti, ktorí sa podpísali pod otvorený list, kde vyjadrili znepokojenie nad súčasným smerovaním verejnoprávneho telerozhlasu.
Vedenie nepredĺžilo spoluprácu zahraničnému redaktorovi Matúšovi Dávidovi, redaktorom Matúšovi Baňovičovi, Kristiánovi Čekovskému a redaktorke kultúry Jane Masárovej, ktorá pracovala v RTVS päť rokov. Hoci sú externisti, ide o bežných reportérov, ktorí sa podieľajú na výrobe spravodajstva každý deň.
"V RTVS je normalizácia. Normálna tvrdá normalizácia. Možno sme to doteraz mierne komunikovali, možno sme stále chceli byť korektní a opatrní. Mali by ste však vedieť pravdu," reagovala redaktorka a moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Nedávno založila spravodajské odbory.
Dôvody, pre ktoré s nimi vedenie nepredĺžilo dohody, v RTVS riadne nevysvetlili. " Viacerým redaktorom sa skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že ju k dnešnému dňu trom z nich nepredĺži," povedala hovorkyňa telerozhlasu Erika Rusnáková. V stanovisku ešte dodala, že interné manažérske rozhodnutia, ktoré súvisia so zabezpečením programovej služby v oblasti spravodajstva, nebudú komentovať.

Prepustených redaktorov sa verejne zastal editor Správ RTVS Jozef Matej. Na sociálnej sieti napísal, že za nimi absolútne stojí. "Ako ich nadriadený a človek, ktorý s nimi bol v dennodennom kontakte, nevidím žiadny rozumný dôvod na nepredĺženie spolupráce. Hodnota firmy je v ľuďoch," povedal.
Na protest proti vedeniu dali výpoveď rozhlasová redaktorka Jana Maťková a dramaturgička Nikola Bajánová.
Kovačič Hanzelová: Vedenie pretláča konšpirácie
Všetci štyria sa podpísali pod otvorený list. Päťdesiatdeväť redaktorov spravodajstva v ňom spomínalo nepriateľskú atmosféru a kritizovali, že bývalí hovorcovia, ktorí sa dostali na vedúce posty, doteraz neprijali žiadny mechanizmus, aby vylúčili prípadný konflikt záujmov na obsah spravodajstva.
Vedenie sa podľa Kovačič Hanzelovej už týždne snaží pretláčať hlúposti do vysielania, napríklad keď šéfredaktor Vahram Chuguryan navrhoval, aby vysielali neoverené konšpirácie.
"Presadzoval do vysielania, že sýrskym deťom vraj dávali šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok," spresnila.
Chuguryan, ktorý bol hovorcom na ministerstve školstva, pred časom zakazoval redaktorom nosiť odznaky, ktorými vyjadrovali solidaritu so zavraždenými Jánom Kuciakom a Martinou Kušnírovou.
Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorého na čelo verejnoprávneho média pretlačili SNS a Smer, pritom v stredu na zasadnutí Rady RTVS tvrdil, že situácia nie je taká vážna, ako vyzerá zvonka.
Kovačič Hanzelová však hovorí, že manažment opakovane vyzývali na diskusiu a upokojenie situácie.
"Mali sme sa preto včera večer stretnúť v užšom kruhu. Jaroslav Rezník nás tam nechal pol hodiny sedieť, aby nám potom napísal, že nepríde. Takto vyzerá ten dialóg, o ktorom hovoril aj včera na Rade RTVS. Riaditeľ už však zrejme včera vedel, čo dnes v spravodajstve nastane," dodala.
Viacerí skončili už predtým

Vo vlaňajšej voľbe šéfa RTVS v parlamente mali k Rezníkovi vyhrády v koaličnom Moste-Híde, v druhom kole ho však nakoniec podporili.
Predseda Béla Bugár zatiaľ stanovisko neposkytol.
Zlá atmosféra znepokojuje poslankyňu za Most Edit Pfundtnerovú, ktorá bola vlani za zotrvanie vtedajšieho šéfa RTVS Václava Miku.
"Niekedy nie je dobré, keď sa robia razantné odchody a zmeny," hovorí. Dodáva však, že zásadné zmeny vo vysielaní nepostrehla a prostredie nepozná tak dôverne, aby sa postavila na stranu redaktoriv či vedenia.
Situáciu v telerozhlase považuje šéf parlamentného mediálneho výboru Dušan Jarjabek zo Smeru za "úplne v poriadku". Odchody rekdatorov zľahčoval tým, že je rozdiel, ak niekto dostane výpoveď a ak mu nepredĺžia zmluvu.
Za posledné obdobie však skončili v RTVS viacerí reportéri.
Výpoveď dala redaktorka Slovenského rozhlasu Gabriela Kajtárová, skončila aj skúsená a dlhoročná zahraničná reportérka Oľga Baková. Výpoveď ohlásil aj programový šéf Tibor Búza.
Do RTVS však prichádza ako editor Igor Zemanovič. Za jeho éry sa v STV vzbúrili moderátori diskusnej relácie O päť minút dvanásť Beáta Oravcová a Michal Dyttert.
Dôvodom bol písomný príkaz vedenia spravodajskej redakcie, aby Oravcová do pripravenej zostavy diskusnej relácie zaradila vtedajšieho predsedu ANO Pavla Ruska.
Znepokojenie v zahraničí
Napätie v RTVS sledujú aj v zahraničí. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc vyzvala slovenské úrady, aby prestali zasahovať do fungovania stanice. Kritizovala aj Rezníka.

„Namiesto toho, aby posilnil slobodu tlače v čase, keď slovenské médiá zažívajú napätie, kontinuálne ju podkopával,“ píše jedna z najväčších novinárskych organizácií.
Začiatkom tohto roka Rezník stopol investigatívnu reláciu Repotéri, skončili aj dvaja tvorcovia rozhlasovej relácie Dejiny.sk, ktorých predtým na sociálnej sieti kritizoval poslanec SNS Anton Hrnko.

Beata
Balogová
